HTML

Alibi gondolatok

Mit is mondhatnék?

Friss topikok

  • maybach: Másként látom. Egyrészt a terroristák szerintem nem nyertek, bár ki tudja mi volt az aktuális célj... (2015.11.30. 09:46) A terroristák győztek
  • maybach: Talán a 14 évnyi megtakarítást (manyup)is a gazdaság élénkítésére kellett volna fordítani, ha már ... (2013.08.14. 10:28) Csökken az adósság, persze...
  • HSD: @Csák Morritz AKA Alibiman: Szerintem meg ha valaki rosszul írja le - és ugyan csak 1 betű a külön... (2012.07.31. 01:49) Elektromos autó - a zöld jövő
  • gébandi69: Pedig milyen nagy a felháborodás, ha elütnek egy bringást, na akkor jön elő az, hogy egy ámokfutó ... (2011.12.01. 21:19) Bunkó bringás
  • maybach: Azért a hülye eladósodottakkal kapcsolatban pár apróság. Egyrészt Járai úr áldásos tevékenységének... (2011.08.15. 08:04) Ki lesz a fasza gyerek?

Linkblog

2013.08.13. 08:50 Csák Morritz AKA Alibiman

Csökken az adósság, persze...

1x1-ről van szó, és senki nem beszél róla. Ha az államháztartás egyenlege mínuszban zár, az azt jelenti, hogy forrást kell biztosítani, magyarul hitelt kell felvenni a hiány fedezésére. Ha pedig hitelt vesz fel az állam, akkor nő az adósság. Mivel nem gondolom, hogy a következő 10-20 évben megszűnik a hiány, ezért az állam adóssága folyamatosan nőni fog. Legalábbis abszolút értékben. Mert relatíve csökkenhet, pl. a GDP-hez viszonyítva. Most is így számolják, kb. 80 % körül vagyunk. Tehát, ha nő a GDP, méghozzá nagyobb mértékben, mint a hiány, akkor lehet esély a csökkenésre.

Másfelől nézve... Önmagában az, hogy mennyi az adósság a jövedelemhez képest, sokat nem mond. Akár 300% is lehet.  A kérdés mindig az, hogy mennyi idő alatt kell az adósságot visszafizetni, vagy mennyire lehet könnyen re-finanszírozni, azaz másik hitel felvenni a lejáró hitel visszafizetésére. Ez pontosan két kérdés. Lássuk az elsőt.

Ha mondjuk nekem az éves jövedelmem 1 millió forint, és van 1 millió forintnyi adósságom (azaz 100%-ig el vagyok adósodva) de azt 5 év alatt kell visszafizetnem, akkor az azt jelenti, hogy az éves jövedelmem kb. 25-30 %-át (nem 20, mert kamatok, stb.) kell évente kifizetnem az hitel miatt. Így már nem olyan rossz a helyzet.

A második szempont a re-finanszírozhatóság. Ha én jó adós vagyok, azaz bármikor, bárhol hitelképes vagyok, így az sem aggaszt, ha a hitelem rövid távú, hiszen vehetek fel másik hitelt a törlesztés fedezésére. És ezt szinte a végtelenségig művelhetem. Hangsúlyozom, ehhez jó adósnak kell lennem.

Az igazi probléma azzal van, hogy nem az adósságot kell feltétlenül csökkenteni, hanem a bevételt, jövedelmet növelni. Ezen kéne a mindenkori magyar kormányoknak buzgón dolgozni, és nem süket, demagóg dumát lökni az adósság csökkentésről, ami gyakorlatilag és praktikusan (abszolút értékben) nem is kivitelezhető. Ha pl. az ország GDP-je a duplájára nő, akkor a mostani 80%-os eladósodottság mindjárt csak 40 lehetne.

1 komment

Címkék: hitel jövedelem hitelképesség eladósodottság GDP Adósság


A bejegyzés trackback címe:

https://alibiman.blog.hu/api/trackback/id/tr1005458519

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

maybach 2013.08.14. 10:28:43

Talán a 14 évnyi megtakarítást (manyup)is a gazdaság élénkítésére kellett volna fordítani, ha már lenyúlták. Akkor kicsit magasabb GDP-vel kevésbé lennénk eladósodva, mint most.
Jelzem a kötvények is a működési költségek fedezésére kellenek. Ennél rosszabb pedig nem igen van.
süti beállítások módosítása